Yenilikçi iş fikirlerine 200 bin lira hibe geliyor!

Yenilikçi iş fikirlerine 200 bin lira hibe geliyor!

Yenilikçi iş fikirleri üreten girişimcilere karşılıksız destek... Bireysel Genç Girişim Projesi kapsamında bu yıl için ikinci çağrı yapıldı. Fikirler TÜBİTAK’a sunulacak. TÜBİTAK planı uygulanabilir bulursa 200 bin TL hibe verecek.

29 Eylül 2018 - 14:06

Yerli ve milli teknoloji hedefiyle, Türkiye’nin teknolojide dışa bağımlılığını sona erdirmeyi hedefleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bireysel Genç Girişim Projesi kapsamında, bu yıl için ikinci çağrıya çıktı.

Yenilikçi iş fikirleriyle yapılacak başvurular, başarılı bulunması halinde 200 bin TL’lik karşılıksız hibeyle desteklenecek. Genç girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, istihdama katkı sağlayabilecekleri girişimlere dönüştürebilmeleri amacıyla, fikir aşamasından başlayarak pazara kadar destekleyen Bakanlık TÜBİTAK aracılığıyla başlattığı Bireysel Genç Girişim Projesi'nde yılın ikirci çağrısını da yayımladı.

HANGİ ALANLARI KAPSIYOR? 
Buna göre, enerji, sağlık, iletişim, tarım, beslenme ve akıllı üretim sistemleri alanında yenilikçi iş fikri bulunan herkes projeye başvuruda bulunabilecek. Projelerin başarılı bulunması halinde, girişimci 200 bin TL’lik karşılıksız hibeyle desteklenecek. Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilerek, sanayi deneyimi olan rehberlerle girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanacak.

ÜÇ AŞAMADAN GEÇİRİLECEK
Başvuruda bulunanlar 3 aşamadan geçecek. İlk aşamada girişimciler iş fikirlerini, uygulayıcı kuruluşlar olarak belirlenen üniversitelere sunacak. Üniversiteler, başarılı bulursa, girişimcilere mentorluk, işbirliği ağları oluşturma, eğitim gibi destekler sağlayacak.

TİCARİLEŞME POTANSİYELİ ARTIRILACAK

Üçüncü aşamada ise şirketin ticarileşme potansiyellerinin artırılması hedeflenecek. Bu çerçevede, kuruluş proje önerisi hazırlayarak TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı’na başvuracak. Projelerin teknolojik doğrulaması yapılarak projenin bu programa özel kriterler taşıyıp taşımadığı incelenecek. Taşıması halinde TÜBİTAK desteğini sürdürecek. Projeyle nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanıyor.

ŞİRKET KURMA SÜRECİ

Değerlendirme sonucunda desteklenmesi uygun bulunan iş planları için girişimciden belli bir süre içinde, şirket kurması istenecek. TÜBİTAK ile kuruluş arasında sözleşme imzalanmasından sonra kuruluşa teminat alınmaksızın 200 bin TL tutarında hibe olarak sermaye desteği sağlanacak. İkinci aşama süresince kuruluşun isteğine bağlı olarak iş rehberi desteği sağlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akın Koçovalı'yı canlandıracak oyuncu belli oldu
Akın Koçovalı'yı canlandıracak oyuncu belli oldu
Cio, Çukur'daki ilk sahnesini çekti
Cio, Çukur'daki ilk sahnesini çekti