İşveren destek istedi işçi ise can güvenliği

İşveren destek istedi işçi ise can güvenliği

Kırıkkale’de yapılan TOBB Savunma Sanayii Meclisi toplantısı işveren ve işçi kesiminin taleplerine sahne oldu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; ticarette, ihracatta, istihdamda yüksek pay sahibi sektörlere destek verilmesini istedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise iş kazalarına dikkat çekti ve bu konuda önlem istedi.

31 Ekim 2018 - 12:13

TOBB Savunma Sanayi Meclisi, dün Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mühimmat Fabrikası Eğitim Salonu'nda yapıldı. İşçi ve işveren temsilcilerinin taleplerini dile getirdiği toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın isteğiyle burada bir araya geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, fabrikanın milli ve manevi değerinin çok yüksek olduğunu, cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ordunun kullandığı mühimmatın önemli bölümünün bu tesiste üretildiğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Türk havacılık ve savunma sanayii cirosu 2017'de 7 milyar dolara ulaştı. Dünyanın en büyük savunma şirketleri listesine girdik. Ordumuzun teçhizat ihtiyacının yurt içinden karşılanma oranı 2003'te yüzde 25 iken 2017'de yüzde 60'ın üzerine çıktı" dedi.

TİCARETE, İHRACATA, İSTİHDAMA DESTEK

Bu başarılarla yetinmeyeceklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Türk savunma sanayinin üretim, ihracat ve teknoloji geliştirme alanlarında şimdiye kadar yaptıklarından çok daha fazlasını başaracak potansiyelinin olduğunu ifade etti. Artık ileri malzeme, yapay zeka ve siber güvenlik gibi alanlarda özgün teknolojiler geliştirmeye odaklanılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Her ne üretiyorsak teknolojiyi entegre etmek zorundayız. Hep birlikte hareket etmeliyiz, kamu bize güvenmeli, destek olmalı. Sektörün büyük oyuncuları ve onların etrafında konumlanan KOBİ'ler birlikte hareket etmeli. Savunma şirketlerimizin üretim süreçlerine KOBİ'leri azami ölçüde dahil etmeleri çok önemli. Bugün KOBİ'lerin savunma sanayi kontratlarından aldıkları payı nasıl artıracağımızı tartışacağız. Piyasada bir yavaşlama var, para dönmüyor. Bu sıkıntıyı aşmak için cesur ve kararlı adımlar bekliyoruz. Ticarette, ihracatta, istihdamda yüksek pay sahibi sektörlere bu dönem için destek vermenin faydalı olacağına inanıyoruz. Bu sayede hem ekonomik aktivite canlanacak hem de vatandaşların ve firmalarımızın morali yükselecek.”

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz da "MKEK, Kırıkkale'nin sahibi, Kırıkkale'nin varlık sebebi. Kırıkkale silaha adını veren şehir, silahın ana yurdu. Bu anlamda burada çok ciddi silaha dayalı bir kültür var. Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) arsa tahsisleri ve çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü Fragmanı
Çukur Final Bölümü Fragmanı