İşçi’de işveren de arabuluculuğu sevdi

İşçi'de işveren de arabuluculuğu sevdi

Arabulucular Derneği İzmir Şubesi Başkanı arabulucu Avukat Gülşen Gezici 2018 Ocak ayından bu yana işçi ve işveren arasındaki sorunların yüzde 80'nin arabuluculuk yoluyla davalık olmadan çözüldüğünü bildirdi.

25 Mart 2018 - 14:43

Başkan Gezici, yaptığı yazılı açıklamada işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan önce 1 Ocak'ta zorunlu hale getirilen arabuluculuk uygulamasına ilginin yoğun olduğunu belirtti.

Arabuluculuğun hem bireylere hem topluma faydası olduğunu ifade eden Gezici arabuluculuk görüşmeleri sonucunda tarafların mutlu ve dostane bir şekilde masadan ayrıldıklarını kaydetti.

Merkezi Ankara'da olan derneğin İzmir şubesinin 2017 yılında faaliyete geçtiğini belirten Gezici, amaçlarının arabuluculuğun standartlarını belirlemek, etik değerlerini oluşturmak, arabuluculuğu geliştirmek, üyeleri arasında fikir ve eylem birliği oluşturmak, iletişim ve yardımlaşmayı sağlamak, hak arama özgürlüğüne saygılı, sağlıklı ve istikrarlı bir hukuk ve arabuluculuk düzeni kurmak olduğunu ifade etti.

Gezici, açıklamasının devamında şunları yer verdi:

"Son dönemlerde toplumsal uzlaşıya daha fazla ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Arabuluculuğun yaygınlaşmasıyla toplum zamanla dava açma eğiliminden uzlaşma eğilimine yöneldikçe, çatışma kültürü zamanla yerini uzlaşma kültürüne bırakacaktır. Türkiye'de Ocak ayından bu yana işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar yüzde 80 oranında dava yoluyla değil arabuluculuk aracılığıyla, anlaşmayla sonuçlandı.

Arabuluculuğun girdiği ortamda taraflar masadan, dostane ve mutlu şekilde ayrılmaktadır. Arabuluculuğun gizli olması tarafların masada tüm isteklerini ve duygularını rahatlıkla aktarmasına yol açıyor. Bu rahatlık içinde her iki tarafta kendince masadan kazanarak kalkmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukur'un kadrosuna hangi usta isim katıldı?
Çukur'un kadrosuna hangi usta isim katıldı?
Çukur 3. sezon 2. bölümden ilk sahne
Çukur 3. sezon 2. bölümden ilk sahne