Fatih Altaylı: İşçiler sudan sebeplerle ayaklandı

Fatih Altaylı: İşçiler sudan sebeplerle ayaklandı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde, "sudan sebeplerden" işçilerin ayaklandığını belirtirken, "4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala 'Ayaklandılar'" dedi.

16 Eylül 2018 - 14:14

İstanbul’daki yeni havalimanı inşaatında olumsuz çalışma koşullarına karşı işçiler büyük bir protesto başlatmıştı. Önceki gün büyük işçi yürüyüşünün ardından, jandarma işçilere çok sert müdahale etmiş ve koğuşlara yapılan baskınlarla 400 işçinin gözaltına alındığı duyurulmuştu. Talep listelerini yayınlayan işçilerin, yatakhanelerdeki tahtakurusu ve bitlere karşı önlem alınması, maaşlarının ödenmesi gibi insani talepleri yer almıştı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise bugünkü köşesinde konuyla ilgili olarak tartışma yaratacak bir yazı kaleme aldı.

Altaylı, "sudan sebeplerden" işçilerin ayaklandığını belirtirken, "4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala 'Ayaklandılar'" dedi.

Aylardır bu şikayetleri dile getiren işçilerin taleplerini yazısında belirtmeyen Altaylı, işçilerin 4 yıldır hiçbir itirazları yokmuşçasına çalıştıklarından bahsetti. Altaylı, "4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor" dedi.

Altaylı, işçilerin hak aramasından ziyade, "4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz" demelerinin daha makul bir tavır olduğunu belirtirken, "Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor. Hayırdır inşallah!" dedi.

Fatih Altaylı'nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Yanlış hatırlamıyorsam 'Yeni havalimanında' temel atma töreni 2014 yılının Haziran ayında yapılmıştı. 

Yani tam 4 yıl, üç ay önce. 

Yüklenici firmalar, insanüstü bir çaba ve akılalmaz bir süratle işe giriştiler. 

Dev inşaat inanılmaz bir hızla ilerledi. 

Dev şantiye alanı tüm giriş çıkışlara kapatılmıştı ve inşaat ilerledikçe havalimanı inşaatını sürdüren firma zaman zaman basın kuruluşlarını davet ederek inşaattaki ilerlemeleri, gelinen aşamayı kamuoyuyla paylaşıyordu. 

Proje görülmedik bir ivmeyle tamamlanma aşamasına geldi. 

Hiçbir sorun görülmüyordu. 

Şantiye tıkır tıkır işliyordu. 

Arada iş kazaları ile ilgili haberler geliyordu ama bunlar somutlaştırılamıyordu. 

Ve 4 yıl sessiz sedasız ve sorunsuz süren inşaatta, ilk kez iki gün önce olumsuzluklar kamuoyuna yansımaya başladı. 

Açılışa 5 hafta gibi kısa bir süre kala, işler neredeyse tamamlanma aşamasına gelmişken, önümüzdeki hafta burada bir Teknoloji Festivali başlayacakken ve 29 Ekim günü resmi açılış yapılacakken. 

Ardından da THY tarihin en büyük taşınma operasyonunu gerçekleştirecekken Yeni Havalimanı inşaatında kıyamet koptu. 

4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala 'Ayaklandılar'

Hem de sudan bir sebeplerden. 

Açıklanan ilk neden işçileri şantiye alanına taşıyacak otobüslerin gecikmesi ve yetersiz olması nedeniyle işçilerin yağmur altında beklemesiydi. 

Ardından bir başka gerekçe daha ortaya çıktı. 

İşçilerin kaldıkları yatakhanelerin koşulları iyi değildi. 

4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor. 

'4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz' demeleri daha makul bir insan tavrıyken, coplanma, gözaltına alınma, tazminatsız kapının önüne koyulma gibi riskleri bu kadar kısa bir süre için göze almaları son derece mantıksız görünüyor. 

Kimse bana 'Bıçak kemiğe dayanmıştır' demesin. Bıçağın geri çıkmasına bu kadar kısa zaman kala kimse kolunu kestirmez. 

4 yıldır kimsenin giremediği şantiye alanının HDP’li milletvekilleri dahil bir sürü kişinin yol geçen hanına aniden dönmesi de mantıklı değil. 

4 yıl 3 aydır tek kelime etmeyen sendikaların birdenbire aslan kesilmesi de!

Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor. 

Hayırdır inşallah!

ALTAYLI'YA TEPKİ

Öte yandan, eski CHP'li vekil Melda Onur da sosyal medya hesabından Altaylı'ya tepki gösterdi.

Melda Onur, kişisel Twitter hesabından, "Sudan sebep? Su durupduruyodu, ne diye kaynadı şimdi 100 dereceye 10 kala di mi? İşçiler aylardır bağırıyor ama medyamız ahaber seyrediyor olmalı! Kaç kez 'şu kadar işçi öldü' haberi geldi, 'yok canım o kadar değildir bu kadardır' tartışmalarının ötesine gidemedik" diye yazdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü Fragmanı
Çukur Final Bölümü Fragmanı