Almanya işçi alımı başvurusu nasıl yapılır?

Almanya işçi alımı başvurusu nasıl yapılır?

Almanya 10 bin işçi alımı yapacağını açıkladı. Türk vatandaşları Almanya'daki işçi alımlarına nasıl başvurabilir? İşte Türkiye'den Almanya'ya işçi olarak gitmek isteyen yüz binlerce vatandaş için başvuru rehberi.

28 Kasım 2018 - 11:15

Almanya'nın alacağı 10 bin işçi için Türk vatandaşları nasıl başvuruda bulunabilir. İşte detaylar.

OBM insan kaynakları başvuru (Almanya işçi alımı) nasıl yapılır? Başvuru şartları nedir? Türkiye'den Almanya'ya işçi olarak gitmek isteyen yüz binlerce vatandaş bu soruya cevap arıyor. Dil eğitimi ve konaklamanın ücretsiz olacağı bu imkandan yaralanmak isteyenler ayrıntıları tek tek öğrenmenin peşinde...

ALMANYA İŞÇİ ALIMI HAKKINDAKİ BİLGİLER

Almanya'da sağlayabilecekleri iş imkanları ile ilgili bir toplantı düzenleyen İstanbul merkezli OBM Türkiye Genel Müdürü Osman Taş, “Türkiye’ye gelme sebeplerimizdeki en büyük neden Türk olmam.

MESLEK VE ŞUBELER

Kendi milletimin Almanya’ya gitmesine yardımcı olma amacıyla buraya geldim. Şu anda kaynakçı, hemşire, yer hizmetlerinde vasıfsız eleman ihtiyacımız var. Ankara, İstanbul ve Antalya şubelerimizi açtık.

Yabancı işçi yasası 1961’den bu yana mevcut. 2010’da yeni bir düzenleme yapıldı kölelik gibiydi ama yasa yürürlüğe girmedi. Projeler üzerine konuştuk, araştırmalar yaptık. İki senedir bu konu üzerine konuşuyoruz ve geçen hafta bütün onayları aldık ve şansımıza Almanya da bunun açıklamasını yaptı. Artık 3. Devletlerden vasıflı ve vasıfsız işçi getirebileceğiz ” açıklamalarında bulundu.

“MASRAFLARIN TAMAMINI KENDİMİZ KARŞILIYORUZ”

İşçileri kendi bünyelerine alacaklarını söyleyen Taş, “Bütün masrafların tamamını kendimiz karşılıyoruz. Üzerine basarak söylüyorum, para talep etmiyoruz ve kimseye 1 kuruş para kaptırmasınlar. Sözleşme 18 ay. Bu sürede eleman 18 ay boyunca yalnızca bizim yanımızda çalışır. Çalışma vizesini de bu şekilde alıyoruz. O nedenle Almanya kendisini garantiye alıyor ve bu nedenle işsizlik parası hakkı olmuyor. Şu anda Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelip 2 gün çalışıp işsizlik parası alıyorlar. Bu durum kanunen böyle. Eğer başka yerle anlaşırsa, 6 sonra bizden ayrılıp Türkiye’ye gelip aynı kontratını yeniden yapabilir” şeklinde konuştu.

PARA YÜZDE 50 TÜRKİYE'YE YATIYOR

"Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamada yardımımız olsun isteriz” diyen Taş, "Zaten yurt dışına işçi olarak gidecekleri için, bunun yüzde 70-80’i döviz olarak geri dönecek. Kanunen işçinin parası yüzde 50 Almanya’ya yüzde 50 de Türkiye’ye yatıyor" dedi.

YOĞUNLUK OLABİLİR

Ankara’da İŞ-KUR la diyalog halinde olduklarını söyleyen Taş, “Sürekli danışıyoruz. Listemizi hazırlıyoruz ve onlar da bize isimleri gönderiyor. İsimlerin üzerinden geçip ona göre hareket ediyoruz. Çok başvuru olacağını düşünüyorum. Vize çabuk çıkıyor ama başvurular çok olacağı için burada yoğunluk sebebiyle aksamalar olur” dedi.

DİL EĞİTİMLERİ VE BARINMA İHTİYAÇLARI ŞİRKETE AİT!

Türkiye’den Almanya’ya götürülecek işçilere bir takım eğitimlerin de verileceğini belirten Taş, “Almanya’ya gidecek işçilerimiz öncesinde bir dil eğitimine tabi tutacağız. Sonrasında onların Almanya’daki barınma ihtiyaçlarını da biz karşılayacağız. Aynı zamanda, hesap açmalarında ve sigorta yapmaları konusunda da biz yardımcı oluyoruz. Normalde bu tür işleri Almanya’da kişiler kendisi yapar. Bizim bazı şartlarımız var. Onlardan biri emniyetten temiz kağıdı ve hastaneden sağlık raporu istiyoruz. Sonrasında evrakları eksiksiz bize getirmelerini talep ediyoruz. Şu an Ankara, İstanbul ve Antalya’da ofislerimiz var. Ama ilerleyen süreç de Eskişehir, İzmir ve Konya´da ofis açmayı planlıyoruz” dedi.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

20-45 yaş aralığında her Türk vatandaşı, sağlık engeli olmadığı sürece “www.obm-turkiye.com” adresine girip başvuru formunu doldurarak müracaat edebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü SON Fragman
Çukur Final Bölümü Fragmanı
Çukur Final Bölümü Fragmanı